İngiltere hükümetinin avukatları İsrail konusunda iktidarı uyarmış

İngiltere’de üst düzey Muhafazakâr partililerden sızdırılan kayıtlara göre, hükümetin avukatları İsrail’in uluslararası hukuku çiğnediğini söylüyor.

Observer tarafından ele geçirilen ve sızdırılan bir kayda göre İngiliz hükümeti kendi avukatlarından İsrail’in Gazze’de uluslararası insani hukuku ihlal ettiğine dair tavsiye almış ancak bunu kamuoyuna açıklamamış.

The Guardian’ın aktardığına göre Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi’nin Muhafazakar Partili Başkanı Alicia Kearns tarafından 13 Mart’ta Muhafazakar Partili bir bağış toplama etkinliğinde yapılan yorumlar, bakanların konuyla ilgili olarak defalarca yaptıkları inkar ve kaçamak açıklamalarla çelişiyor.

Dışişleri Bakanı David Cameron da dahil olmak üzere, dün gece bakanlara, aldıkları hukuki tavsiye konusunda defalarca baskı yapan eski bir Dışişleri ve Savunma Bakanlığı yetkilisi olan Kearns, yorumlarının arkasında durdu ve hükümeti “temize çıkmaya” çağırdı.

Kearns, “Hükümetin, İsrail’in uluslararası insancıl hukuka bağlılık gösterip göstermediğine ilişkin güncel değerlendirmesini tamamladığına ve İsrail’in bu bağlılığı göstermediği sonucuna vardığına ve bunun da yapması gereken yasal tespit olduğuna ikna olmuş durumdayım. Bu noktada şeffaflık son derece önemlidir, özellikle de uluslararası kurallara dayalı düzeni korumak için” diye konuştu.

Bu ifşaatın Bakan Cameron ve Başbakan Rishi Sunak’ı yoğun bir baskı altında bırakacağı çünkü böyle bir hukuki tavsiye İngiltere’nin İsrail’e tüm silah satışlarını gecikmeksizin durdurması gerektiği anlamına geldiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir